Male 400m IM (Timed Finals)

10 Yrs Age Group

PlaceNameAaDClub Time BAG Pt 
1.George CATTERALL10Biggleswade 6:10.82 355 
 50m 41.73100m 1:32.56150m 2:14.97200m 3:02.61250m 3:57.41300m 4:51.93350m 5:32.30400m 6:10.82
 41.7350.8342.4147.6454.8054.5240.3738.52
2.Stephen THOM10Biggleswade 6:12.97 348 
 50m 43.72100m 1:33.18150m 2:21.99200m 3:10.14250m 4:02.01300m 4:55.37350m 5:34.10400m 6:12.97
 43.7249.4648.8148.1551.8753.3638.7338.87
3.Jamie WRIGHT10Luton 6:56.34 231 
 50m 46.55100m 1:47.35150m 2:36.48200m 3:25.09250m 4:26.44300m 5:27.72350m 6:13.57400m 6:56.34
 46.551:00.8049.1348.611:01.351:01.2845.8542.77

11 Yrs Age Group

PlaceNameAaDClub Time BAG Pt 
1.Lewis HAWKES11Flitwick 6:22.10 298 
 50m 41.78100m 1:32.36150m 2:19.58200m 3:06.21250m 4:03.58300m 5:00.85350m 5:41.24400m 6:22.10
 41.7850.5847.2246.6357.3757.2740.3940.86
2.Leone CRICK11Leighton Buz 6:55.92 216 
 50m 47.15100m 1:46.84150m 2:36.63200m 3:27.25250m 4:27.19300m 5:28.80350m 6:13.30400m 6:55.92
 47.1559.6949.7950.6259.941:01.6144.5042.62
3.John SHAW11Leighton Buz 6:59.83 208 
 50m 50.35100m -150m -200m 3:31.53250m 4:29.94300m 5:27.91350m 6:16.10400m 6:59.83
 50.35--2:41.1858.4157.9748.1943.73

12 Yrs Age Group

PlaceNameAaDClub Time BAG Pt 
1.Brandon NABARRO12Biggleswade 5:44.63 422 
 50m 38.37100m 1:21.95150m 2:04.41200m 2:45.42250m 3:36.28300m 4:28.00350m 5:06.83400m 5:44.63
 38.3743.5842.4641.0150.8651.7238.8337.80
2.Christopher MURPHY12Flitwick 5:51.72 395 
 50m 37.36100m 1:22.81150m 2:07.84200m 2:53.04250m 3:44.91300m 4:36.74350m 5:14.88400m 5:51.72
 37.3645.4545.0345.2051.8751.8338.1436.84
3.Alex MASON12Luton 6:08.52 336 
 50m 42.33100m 1:28.97150m 2:17.11200m 3:03.38250m 3:56.60300m 4:49.32350m 5:29.00400m 6:08.52
 42.3346.6448.1446.2753.2252.7239.6839.52
4.Sean HOGAN12Luton 6:10.95 328 
 50m 42.67100m 1:28.94150m 2:14.63200m 3:02.26250m 3:58.41300m 4:53.16350m 5:32.21400m 6:10.95
 42.6746.2745.6947.6356.1554.7539.0538.74
5.Hayden DAVIES12Flitwick 6:15.77 314 
 50m 42.90100m 1:39.21150m 2:23.61200m 3:08.08250m 4:00.53300m 4:54.44350m 5:35.59400m 6:15.77
 42.9056.3144.4044.4752.4553.9141.1540.18

13 Yrs Age Group

PlaceNameAaDClub Time BAG Pt 
1.Caleb HUGHES13Biggleswade 4:46.30 724 
 50m 32.43100m 1:07.80150m 1:43.30200m 2:19.14250m 2:59.91300m 3:41.42350m 4:14.23400m 4:46.30
 32.4335.3735.5035.8440.7741.5132.8132.07
2.William HAWKES13Flitwick 5:16.93 542 
 50m 33.68100m 1:13.20150m 1:52.28200m 2:33.16250m 3:17.92300m 4:03.94350m 4:41.22400m 5:16.93
 33.6839.5239.0840.8844.7646.0237.2835.71
3.David ALLEN13Flitwick 5:31.28 473 
 50m 36.10100m 1:21.35150m 2:01.68200m 2:42.37250m 3:30.57300m 4:18.30350m 4:55.09400m 5:31.28
 36.1045.2540.3340.6948.2047.7336.7936.19
4.Tom LAMBERT13Luton 5:36.93 447 
 50m 34.78100m 1:15.74150m 1:57.83200m 2:41.47250m 3:28.15300m 4:16.46350m 4:56.94400m 5:36.93
 34.7840.9642.0943.6446.6848.3140.4839.99
5.Colin WEIGHELL13Flitwick 5:37.96 443 
 50m 37.47100m 1:22.50150m 2:05.90200m 2:48.32250m 3:36.44300m 4:24.30350m 5:01.62400m 5:37.96
 37.4745.0343.4042.4248.1247.8637.3236.34

14 Yrs Age Group

PlaceNameAaDClub Time BAG Pt 
1.Ross MORGAN14Luton 5:20.27 506 
 50m 34.29100m 1:17.45150m 1:58.87200m 2:39.71250m 3:24.72300m 4:11.11350m 4:46.30400m 5:20.27
 34.2943.1641.4240.8445.0146.3935.1933.97

15/16 Yrs Age Group

PlaceNameAaDClub Time BAG Pt 
1.Aydin BERKI15Biggleswade 4:46.70 659* 
 50m 32.09100m 1:07.42150m 1:44.12200m 2:22.47250m 3:01.40300m 3:42.71350m 4:15.80400m 4:46.70
 32.0935.3336.7038.3538.9341.3133.0930.90
2.Lawrence PALMER16Luton 4:56.27 602* 
 50m 31.60100m 1:08.86150m 1:47.42200m 2:26.73250m 3:07.25300m 3:47.25350m 4:22.44400m 4:56.27
 31.6037.2638.5639.3140.5240.0035.1933.83
3.Daniel RILEY15Luton 5:11.20 523* 
 50m 33.76100m 1:12.64150m 1:50.62200m 2:30.06250m 3:14.78300m 4:01.26350m 4:37.09400m 5:11.20
 33.7638.8837.9839.4444.7246.4835.8334.11
4.Carl HALFORD16Flitwick 5:11.21 523* 
 50m 35.03100m 1:13.66150m 1:52.39200m 2:31.30250m 3:17.15300m 4:03.04350m 4:37.70400m 5:11.21
 35.0338.6338.7338.9145.8545.8934.6633.51
5.Simon WEIGHELL15Flitwick 5:11.27 522* 
 50m 35.20100m 1:14.91150m 1:54.09200m 2:33.58250m 3:17.25300m 4:01.73350m 4:37.26400m 5:11.27
 35.2039.7139.1839.4943.6744.4835.5334.01
6.Matthew DENT16Linslade 5:20.03 481* 
 50m 32.05100m 1:11.50150m 1:53.66200m 2:36.34250m 3:21.73300m 4:08.20350m 4:45.19400m 5:20.03
 32.0539.4542.1642.6845.3946.4736.9934.84
7.Tom KELLY15Biggleswade 5:21.55 474* 
 50m 34.02100m 1:16.40150m 1:55.18200m 2:34.47250m 3:20.13300m 4:08.73350m 4:46.31400m 5:21.55
 34.0242.3838.7839.2945.6648.6037.5835.24
8.Toby WILLSON15Flitwick 5:34.99 417* 
 50m 34.64100m 1:18.19150m 2:00.23200m 2:42.90250m 3:32.48300m 4:22.65350m 4:57.75400m 5:34.99
 34.6443.5542.0442.6749.5850.1735.1037.24

19 Yrs/Over Age Group

PlaceNameAaDClub Time BAG Pt 
1.Chris FISK19Dunstable 5:29.43 440* 
 50m 34.48100m 1:13.84150m 1:57.45200m 2:41.87250m 3:28.45300m 4:16.28350m 4:54.13400m 5:29.43
 34.4839.3643.6144.4246.5847.8337.8535.30